ΜΕΝΟΥ ΣΤΙΒΟΣ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΒΟΥ

Ο Γιώργος Σταμούλης πρωταθλητής Ελλάδος στα 10 χλμ. σε δημόσιο δρόμο

Πρωταθλητής Ελλάδος στα 10 χλμ. σε δημόσιο δρόμο αναδείχθηκε ο Γιώργος Σταμούλης του Α.Ο.Π.Φ. Ο διεθνής δρομέας των 3.000μ. στιπλ (εμπόδια) κάλυψε την απόσταση σε 31’34”. Ο αγώνας περιλαμβανόταν στο πρόγραμμα των αγωνιστικών εκδηλώσεων του Διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας και ήταν «ανοικτός». Στη γενική κατάταξη ο Σταμούλης ήταν 2ος. Τερμάτισαν 7.334 δρομείς, εκ των οποίων 6.273 Έλληνες.

«Επιτέλους, αυτό το βασανιστικό 10άρι τελείωσε. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που κατάφερα και τερμάτισα τα 10 χλμ. εδώ. Είναι μέσα στην προετοιμασία μου, ένας «αγώνας – στόχος» αν και είμαι πολύ ντεφορμέ αυτό το διάστημα, αλλά ελπίζω να επανέλθω σύντομα στον παλιό καλό Γιώργο. Το στιπλ παραμένει ο στόχος, στιπλίστας είμαι και στιπλίστας θα παραμείνω μέχρι ν’ αποφασίσω να κάνω κάτι μεγαλύτερο που θα είναι σίγουρα τα 10 χλμ. και ο ημιμαραθώνιος και, στο μακρινό μέλλον, γιατί όχι και ο Μαραθώνιος. Στόχος είναι να… χάσω τα περιττά, που έχω και να είμαι καλύτερος στα στιπλ και τα 1.500μ.», δήλωσε στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ.

Άλλοι δύο αθλητές του ΑΟΠΦ πήραν μέρος. Ο Τζουλιάνο Μάνκο τερμάτισε 20ος σε 34’05” και ο 48χρονος, Θόδωρος Αναγνώστου 21ος σε 34’20”. Αλλά μόνο ο Αναγνώστου έτρεχε και για το πανελλήνιο πρωτάθλημα, στο οποίο κατετάγη 12ος. Στην δε κατηγορία των 45-49 ετών, ήταν 4ος σε 1.157 δρομείς, που τερμάτισαν.
Η αδελφή του Σταμούλη, η Ζωή, αγωνίσθηκε στον «ανοικτό» αγώνα και, με 40’22”, τερμάτισε 12η, ενώ ήταν 7η Ελληνίδα στις 3.399, που πέρασαν την γραμμή του τερματισμού. Συνολικά ολοκλήρωσαν τον αγώνα 4.521 γυναίκες.