ΜΕΝΟΥ ΣΤΙΒΟΣ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΒΟΥ

Έφτασε τα 100 ο αγέραστος Βασίλης Μαγγανάς

Τα 100 μετάλλια σε παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ανοικτού και κλειστού στίβου των μάστερς (διαχρονικοί αθλητές) έφτασε ο αθλητής του Α.Ο.Π.Φ., Βασίλης Μαγγανάς με τα δύο, που κατέκτησε στο πρωτάθλημα κόσμου, το οποίο διεξήχθη στο Γκέτεμποργκ (Σουηδία). Ο 70χρονος αθλητής (έτος γέννησης 1954) αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία ηλικίας 70-74 ετών, στην σφυροβολία (βάρος οργάνου 4 κιλά) με 48,66μ. και 2ος στο βαρύ όργανο (βαρεία σφύρα με κοντή αλυσίδα, βάρους 7,26κ.) με 17,57μ. Σε αμφότερα τ’ αγωνίσματα πλησίασε τα πανελλήνια ρεκόρ του: 48,93μ. στην σφυροβολία (είναι και Βαλκανικό) και 17,68μ. στο βαρύ.
Ο Μαγγανάς από το 1994 έχει κατακτήσει αναλυτικά σε σφυροβολία, σφαιροβολία, βαρύ όργανο και πένταθλο ρίψεων (σφυροβολία, σφαιροβολία, δισκοβολία, ακοντισμός, βαρύ όργανο):
Σε Παγκόσμια ανοικτού στίβου: 39 μετάλλια (21 χρυσά – 14 ασημένια – 4 χάλκινα).
Σε Ευρωπαϊκά ανοικτού στίβου: 48 (38-7-3).
Σε Παγκόσμια κλειστού στίβου: 3 (2-0-1).
Σε Ευρωπαϊκά κλειστού στίβου 10 (7-2-1).
Σημειωτέον, ότι στον κλειστό στίβο αγωνίσθηκε πολύ λίγες φορές (σε Παγκόσμιο άπαξ), ενώ σε αυτές τις διοργανώσεις επί χρόνια διεξαγόταν μόνο ένα αγώνισμα ρίψης, η σφαιροβολία.
Έχει καταρρίψει δε, πολλές φορές παγκόσμια ρεκόρ στο βαρύ όργανο και στο πένταθλο σε διάφορες κατηγορίες ηλικίας.
Το 2014 ο παλαιός πρωταθλητής Ελλάδος ανδρών στην σφυροβολία (δύο φορές) και στην σφαιροβολία (μία), εντάχθηκε στον Α.Ο.Π.Φ. Τον επόμενο χρόνο, στα 61 του, πρόσφερε στον σύλλογο 11 βαθμούς (από τους 34 που πήρε ο Α.Ο.Π.Φ. στους άνδρες) στο διασυλλογικό πρωτάθλημα, με την 2η θέση στην σφυροβολία. Βαθμολογήθηκε δε και στο πρωτάθλημα Ελλάδος, καταταγείς 15ος, δίνοντας έναν βαθμό, από τους μόλις 6, που συνέλεξε τότε ο Α.Ο.Π.Φ. Το 2016 πρόσφερε 12 βαθμούς (από τους 17 του συλλόγου στους άνδρες) στο Διασυλλογικό (πάλι 11 στην σφυροβολία ως 2ος, και 1 με την 8η θέση στην σφαιροβολία). Στο Πανελλήνιο πέρασε το όριο βαθμολόγησης, αλλά δεν πήρε βαθμό επειδή έμεινε εκτός 16άδας -κατετάγη 17ος.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για τη νίκη του στην σφυροβολία.

Ο Βασίλης Μαγγανάς με το βαρύ του όργανο.