ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΟΜΙΛΟΥ ΑΟΠΦ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΑΟΠΦ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Οι τιμητικές βραβεύσεις και οι καθιερωμένες βραβεύσεις των αθλητών του Α.Ο.Π.Φ. – ΦΩΤΟ

Κοπή Πρωτοχρονιάτικης Πίτας – Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2020, στις 6:00 μ.μ. στο κλειστό γυμναστήριο Π. Φαλήρου «Σοφία Μπεφόν»

-Πρόγραμμα Εκδήλωσης

18.00 Έναρξη εκδήλωσης

18.05 Χαιρετισμός Προέδρου Δ.Σ. κ. Νίκου Δέτση

18.15 Χαιρετισμός Βουλευτή Β3 Νότιου Τομέα Αθήνας,κ. Διονύση Χατζιδάκη

18.25 Χαιρετισμός Δημάρχου Π. Φαλήρου κ. Φωστηρόπουλου Γιάννη

18.35 Κοπή πίτας

18.45 Απονομές

-Ειδικές Τιμητικές Βραβεύσεις

-ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΠΟΛΟ

  • Αλαφραγκής Ιωάννης – 1η Θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ν. Ανδρών
  • Γωνιωτάκης-Κορδεράς Μιχαήλ-Άγγελος– 1η Θέση στο Παγκ. Πρωτάθλημα Ν. Ανδρών
  • Δίπλαρος Μιχαήλ – 1η Θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ν. Ανδρών
  • Μητράκης Νικόλαος – 1η Θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ν. Ανδρών
  • Ρομπόπουλος Χαράλαμπος – 1η Θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ν. Ανδρών
  • Λοράντος Θεόδωροςκαι Καραμάνης Νικόλαος – Ομοσπονδιακός Προπονητής και βοηθός Ομοσπονδιακός Προπονητής της εθνικής ομάδας Ν. Ανδρών

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

  • Γεωργαράκης Ιωάννης – 10ος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών 2019, στα 4Χ100μ. ελεύθερο – πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020 στο Τόκιο, Πανελληνιονίκης.
  • Κυνηγάκης Άλκης– 13ος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης Μεγάλων αποστάσεων Ανδρών-Γυναικών 2019(OPENWATER), στα 10.000μ.,μετάλλια και υψηλές διακρίσεις στα Ευρωπαϊκά και Παγκόσμια Κύπελλα μαραθώνιας κολύμβησης (OW), Πανελληνιονίκης (Ανδρών).
  • Λύρα Ανθή – Κατάκτηση 5 μεταλλίων στους Βαλκανικούς αγώνες κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων 2019, Πανελληνιονίκης (Γυναικών & κορασίδων)
  • Ζαμαρία Αγγελική – 8η θέση& 4η θέση στα 5.000μ. & 4Χ1.250μ. κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων, στους 2ους Μεσογειακούς παράκτιους αγώνες 2019, Πανελληνιονίκης (Γυναικών)

Προπονητές

  • Κοζομπόλης Βαγγέλης – Ομοσπονδιακός προπονητής, υπεύθυνος της Εθνικής Ομάδας κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων (1 παγκόσμιο ρεκόρ – 5 μετάλλια – 17 τελικοί – 15 ημιτελικοί – 15 νέα πανελλήνια ρεκόρ, στο Παγκόσμιο και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων – Νεανίδων 2019) – Τεχνικός διευθυντής & συν-επικεφαλής προπονητής κολύμβησης του Α.Ο.Π.Φ. (προπονητική επίβλεψη του Α. Κυνηγάκη και της Α. Ζαμαρία)
  • Γιαννούτσος Στέργιος – Συν-επικεφαλής προπονητής κολύμβησης του Α.Ο.Π.Φ. (προπονητική επίβλεψη του Γ. Γεωργαράκηκαιτης Α. Λύρα)

ΜΠΑΣΚΕΤ

  • Αθηνά Ζέρβακαι Δημήτρης Μέξης, προπονητές ΑΟΠΦ, Ομοσπονδιακή προπονήτρια εθνικής

ομάδας Κωφών Γυναικών& Ομοσπονδιακός βοηθός προπονητής. -Χρυσό μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωφών 2016 -Χρυσό μετάλλιο, Ολυμπιακοί αγώνες κωφών, Σαμψούντα 2017 -Χρυσό μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωφών Πολωνία 2019.

  • Αλεξία Σπίνου, παίκτρια γυναικείας ομάδας ΑΟΠΦ &εθνικής ομάδας κωφών – Χρυσό

μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωφών Πολωνία 2019.

-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΝΙΚΕΣ & ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

  • Κατάκτηση πανελλήνιων νικών στα Εθνικά/Πανελλήνια πρωταθλήματα κολύμβησης 2019:

Κατηγορία Ανδρών – Γυναικών: Μερετσόλιας Κωνσταντίνος, Ντάλλα Όλγα,

Κατηγορία Εφήβων–Νεανίδων:Μπαλτζή Ευαγγελία, Νικολοπούλου Κωνσταντίνα, Πεολίδου Θεοδώρα, Αναστασιάδη Αγγελική,Λερούτσος Θανάσης

Κατηγορία Παίδων-Κορασίδων &Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’-Β’ (Agegroup 13-16 ετών):Σιδερή Μαρία, Νταλίπη Ουρανία, Κουμπενά Νεφέλη, Ηλιάδου Αθανασία, Ντρίνιτς Θεοδώρα, Σπύρου Ευγενία, Καραθάνου Φωτεινή, Γιαβρίδου Σοφία, Κόκκινου Μαρκέλλα, Σπύρου Σταματίνα, Γκρεκ Άννα Μαρία, Τουλούμης Νίκος, Μαρίνος Λουκάς, Ζούκος Βαγγέλης.

  • Κατάκτηση 1ης θέσης από την ομάδα του Α.Ο.Π.Φ., στη βαθμολογία των κοριτσιών 13-16 ετών (AGE GROUP) στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Κατηγοριών 2019 Συμμετείχαν στην ομάδα (εκτός των παραπάνω)και οι παρακάτω κολυμβήτριες: Δήμα Γιολάντα, Λυκούδη Εβελίνα, Παππά Μαριάννα, Σπύρου Ευγενία, Σταματελοπούλου Ελένη, Τζάνου Ευγενία, Θεοδώρου Λαμπρίνα, Καραμποΐκη Σμαράγδα, Κώστα Μαρία, Δημητρακοπούλου Χριστίνα, Όντρια Αγγελική, Προύσαλη Ζωή, ΡιχλόβσκαΚιάρα, Σπύρου Σταματίνα.
  • 2η θέση στη βαθμολογία των Γυναικών, 3η θέση στη Γενική βαθμολογία και 5η θέση σε εκείνη των Ανδρών, του Εθνικού πρωταθλήματος κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών 2019
  • 2η θέση στη γενική βαθμολογία του πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων (Openwater) 2019
  • Κατάκτηση πανελλήνιων νικών στα Εθνικά/Πανελλήνια πρωταθλήματα ΣΤΙΒΟΥ 2019:

Σταμούλης Γιώργος, Φαλάδος Σπύρος, Μπουντούλης Χρήστος,Μούγκρος Ισίδωρος,

Κεχιόπουλος Πέτρος,Σκάρκου Γλυκερία

  • Κατάκτηση πανελλήνιων νικών στα Εθνικά/Πανελλήνια πρωταθλήματα ΤΕΝΙΣ 2019:

Αντωνιάδης Φώτης, Πράπα Τατιάνα, Κατσούδα Ασπασία, ΣτεφάνοβιτςΛέα,

Πάττα Κωνσταντίνα Κατερίνα, Ιωαννάτος Σταύρος, Μαργαρίτης Νίκος

-ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΩΝ 

  • Νικόλας Κελαϊδής, παγκοσμίου φήμης προπονητής και πρώην πρωταθλητής τένις. Γεννήθηκε στην Αίγυπτο, όπου και έμαθε το τένις, σπούδασε πολιτικός μηχανικός, το τένις όμως έγινε το επάγγελμα του. Πρωταθλητής Ελλάδος εφήβων και ανδρών, επαγγελματίας παίκτης και στη συνέχεια μέχρι σήμερα προπονητής και σύμβουλος ομοσπονδιών: 20 χρόνια ήταν Εθνικός προπονητής στη Γαλλία και Ελβετία, για σύντομη περίοδο τεχνικός διευθυντής στην Ελλάδα, ειδικός συνεργάτης της Διεθνούς Ομοσπονδίας τένις, συνεργάτης της Κυπριακής Ομοσπονδίας Τένις, σήμερα σύμβουλος της Λιθουανικής Ένωσης Τένιςκαι Διευθυντής της Ολυμπιακής προετοιμασίας τένις. Αρωγός και φίλος της Ακαδημίας τένις του ΑΟΠΦ.
  • Αλέξανδρος Νικήτοβιτς, ένας άνθρωπος με αναγνωρισμένο έργο στην προσφορά του, με διάφορες δράσεις, για άτομα με νοητική υστέρηση.

-Απονομές στα Αγωνιστικά Τμήματα

  1. ΣΤΙΒΟΣ (άνοδος από τη 136η πανελλήνια θέση στην 87η)

Σταμούλης Γιώργος, Φαλάδος Σπύρος, Μπουντούλης Χρήστος, Μούγκρος Ισίδωρος, Κεχιόπουλος Πέτρος, Σκάρκου Γλυκερία.

Προπονητές: Χαραμής Παναγιώτης, Ιακωβίδου Θάλεια, Βλαδίμηρος Ντεκάϊλο

Έφοροι: Μαρίνα Ιακωβίδου, Νίκος Κωνσταντόπουλος

  1. ΠΟΛΟ
  • Ομάδα Νέων Ανδρών  – 4η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2018 – 2019

Αθυμαρίτης Γεώργιος, Γωνιωτάκης-Κορδεράς Μιχαήλ-Άγγελος, Δήμου Δημήτριος, Δήμος Αθανάσιος, ΔραγώναςΓαρύφαλλος, Κατσαγούνος Γεώργιος, Κόκκινος Μιχαήλ, Κοντονής Νικόλαος, Κουράκος Βασίλειος-Νικόλαος, Κούρκορ Σεραφείμ, Κουρμελές Ευάγγελος, Μαλανδράκης Φίλιππος, Μανδαλιός Κωνσταντίνος, Μητράκης Νικόλαος, Μοσχοβέλης Δημήτριος, Πετρόπουλος Δημήτριος, Τσαβαρής Ευάγγελος.

Προπονητής: Θεοδωρόπουλος Αργύρης, Βοηθός Προπονητή: Καραμάνης Νικόλαος                    

  • Ομάδα Μίνι Παίδων – 4η Θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 2018 – 2019

Απέργης Νικόλαος, Αραπίδης Ιωάννης, Γιαννέλλης Ηλίας-Μάριος, ΔημητρέλοςΒερούσης-Αλέξανδρος, Καλκαβούρας Μάριος, Καψάλλας Γεράσιμος, Κόκκινος Ιωσήφ, Κουστουμπάρδης Γεράσιμος, Κουτλάκης Βασίλειος, Κούτσης Νικόλαος, Κωστόπουλος Γεώργιος, Μάρκογλου Παναγιώτης, Νακκάς Αλέξανδρος, Ξηροτύρης Βασίλειος, Περίδης Αναστάσιος, Πολυχρόνης Ελευθέριος, Προκόπης Αλέξανδρος, Σιασιάκος Μάριος, Σπηλιόπουλος Άγγελος-Νικόλαος, Σταθάς Χρήστος, Τάνταρος Δημήτρης-Αλέξανδρος, Τασίδης Σπύρος-Άγγελος, Τουμασάτος Κωνσταντίνος, Τσιαπάρας Μιλτιάδης.

Προπονητής: Καραγεωργόπουλος Γεώργιος, Βοηθός Προπονητή: Πετρόπουλος Αλέξανδρος

  1. ΜΠΑΣΚΕΤ
  • Ομάδα Ανδρών – Άνοδος στην Γ’ Εθνική κατηγορία

Βαïδάκης Λεωνίδας, Τσελεμπής Χρήστος, Καράμπελας Αλέξανδρος, Καψαρίδης Γεώργιος, Μελισσουργός Ανδρέας, Πρόγκας Δημήτριος, Δορκοφίκης Σάββας, Κέκκης Γεώργιος, Εξηνταβελώνης Βασίλης, Τσιπίδης Κώστας, Λάμπρου Κώστας, Κασιμάτης Ιάκωβος, Τσορμπατζίογλου Λάζαρος, Κοκάλιας Νάσος.

Προπονητής:  ΠαπαδάτοςΆλέξης, Βοηθός προπονητή:Καμαριώτης Θάνος

Έφορος:Ζώρζος Νικόλαος

  • Ομάδα Νέων Ανδρών U21 – 3η θέση στο Πρωτάθλημα ΕΣΚΑΝΑ 2018 -2019

Αλεβίζος Ρήγας, Μπέλλας Αντώνης, Σαλαππάς Χαράλαμπος, Λάμπρου Κωνσταντίνος, Πρεμέτης Παναγιώτης, Χατζημιχάλης Ιωάννης, Φιρκάσης Νικόλαος, Πλουμίδης Πέτρος, Χατζηπαυλής Ιωσήφ, Λασπιάς Χρήστος, Δημητρόπουλος Ορφέας, Καραμπακάκης Αλκιβιάδης, Εμινίδης Γεννάδιος, Εξηνταβελώνης Βασίλης, Τζερμπατζίδης Δημήτριος, Κασιμάτης Ιάκωβος.

Προπονητής: Στεφανάκης Γιάννης, Βοηθός προπονητή: Ζάννος Δημήτριος

Έφορος: Αλεβίζος Δημήτρης

  1. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (4η ως 8η θέση)
  • 4η θέση στη βαθμολογία των Νεανίδων και στη Γενική βαθμολογία “Agegroup 13-16 ετών” στα αντίστοιχα πανελλήνια πρωταθλήματα κολύμβησης 2019.
  • Κατηγορία Ανδρών – Γυναικών:

Αντωνίου Σπύρος, Κρανιάς Σπύρος, Κρανιάς Ηλίας, Σεβαστός Αθανάσιος,Κυριακοπούλου Γεωργία, Κηρύκου Μαρία, Τρούλου Κυριακή.

  • Κατηγορία Εφήβων –Νεανίδων:

Αλεξάκη Χριστίνα, Μουμούρη Ευγενία, Σιγάλα Νεκταρία, Κωνσταντάκης Γιώργος, Μεσίσκλης Γιώργος.

  • Κατηγορία Παίδων – Κορασίδων&Παμπαίδων – παγκορασίδων Α’-Β’:

Φωτεινιάς Νίκος, Σιδερής Σπύρος, Κούλης Ιάσωνας, Ευσταθίου Κωνσταντίνος.

Προπονητές: Γιαννούτσος Στέργιος (συν-επικεφαλής), Αίσωπος Παναγιώτης, Μυλωνόπουλος Άγγελος.

Τεχνικός Διευθυντής& συν-επικεφαλής προπονητής: Κοζομπόλης Ευάγγελος

Έφοροι:   Δέτσης Νίκος, Σιγάλας Ιωάννης, Κορώνης Πέτρος

  • Προαγωνιστικές κατηγορίες (9-12 ετών) 1η – 8η θέση

 Θερινοί αγώνες 12 ετών

Σπύρου Άννα, ΜετούσιΕβιόλα, Αλεξάκης Ορέστης, Κουστουμπάρδη Έλενα, Σέρρου Άρτεμις,Μεσίσκλη Χριστίνα, Πέτριβ Νικόλας, Τζήμας Ηλίας, Ντελέζου Έλενα,Παπαεμμανουήλ Ηλέκτρα,Καραγιάννης Γιάννης, Δανιήλ Παντελής.

Θερινοί αγώνες 11 ετών

Δημοπούλου Νικολέτα, Θεοδώρου Βανέσσα, ΡουσσάκηΜαριτίνα, Γιόβα Ράνια, Πριμηκυρίου Ιωάννα, Ζαλούμης Χρήστος, Ζόνκα Χριστίνα, ΜαρούκηςΘανίκος, Νακκάς Φίλιππος,Κουτρουμάνος Διονύσης.

Θερινοί αγώνες 10 ετών

ΞήραΣήλια, Ζόνκας Γιώργος, Λιακόπουλος Άγγελος.

Θερινοί αγώνες 9 ετών

Λάμπου Χάρης,ΠαπακυριαζήΗλιάννα

Προπονητές:Χωριανοπούλου Αμαλία (επικεφαλής προαγωνιστικής και προπονήτρια 11 ετών),Μπατής Αιμίλιος (12 ετών), Πάστρα Αναστασία (10 ετών), ΖαμπίαΜελαχροινού (9 ετών)

Έφορος:  ΚουκουβήΑγάθη

 5.ΤΕΝΙΣ(Άνοδος στην β’ κατηγορία)

Αντωνιάδης Φώτης, ΣτεφάνοβιτςΛέα, Πάττα Κωνσταντίνα – Κατερίνα, Πράπα Τατιάνα,Ιωαννάτος Σταύρος, Κατσούδα Ασπασία, Μαργαρίτης Νίκος.

Τεχνικός Διευθυντής: Προβιάς Άγγελος

Έφορος: Πράπας Γιώργος

6.ΒΟΛΕΫ

  • Ομάδα Γυναικών: Άνοδος στην Τοπική κατηγορία «Εύα Πετροχείλου» από την Τοπική 2

Δημάρατου Μαριάννα, Θεοδωρακοπούλου Παναγιώτα, Ψημάδα Κυριακή, Λούρου Έλλη, Παπαγεωργίου Μαριλένα, Παπαδόγιαννη Παναγιώτα, Τζόβολου Έλενα, Χαρίση Αντουανέτα, Χιωτίνη Ελισσάβετ, ΧιωτίνηΣοφία.

Προπονητής: Χιωτίνης Νικήτας&Βοηθός προπονητή:Οικονόμου Κατερίνα

Έφορος:   Σοφικίτης Νίκος

ΧΟΡΗΓΟΙ

  • PHARMASEPT
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΧΟΥΡΔΑΚΗ
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΛΛΙΑΡΑ
  • ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ «Ο ΛΑΜΠΡΟΣ»
  • ΨΗΤΟΠΩΛΕΙΟ «ΤΑ ΠΙΠΕΡΙΑ»
  • LAMDA FLISVOS MARINA

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ Α.Ο.Π.Φ.

Ο Α.Ο.Π.Φ. ΣΤΟ FACEBOOK

ΣΤΟ INSTAGRAM Ο Α.Ο.Π.Φ.

Ο Α.Ο.Π.Φ. ΣΤΟ TWITTER

ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΜΑΣ ΣΤΟ YOUTUBE