ΜΕΝΟΥ ΣΤΙΒΟΣ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΒΟΥ ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΤΙΒΟΣ

Διακρίσεις των αθλητών στίβου του ΑΟΠΦ σε αγώνες δρόμου σε δημόσια οδό

Το… έβαλαν στα πόδια και κατέκτησαν μετάλλια Γιωργός Μενής, Γλυκερία Σκάρκου και Ευάγγελος Μυλωνάς διακρίθηκαν σε αγώνες δρόμου σε δημόσια οδό.

Έτρεξαν. Και έτρεξαν καλά. Επιτυχίες σημείωσαν αθλητές του ΑΟΠΦ σε δύο αγώνες δρόμου σε δημόσια οδό.

Ο στηπλίστας, αλλά και δρομέας μεγαλύτερων αποστάσεων, Γιώργος Μενής, που προετοιμάζεται για τον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 12 Νοεμβρίου, αναδείχθηκε 3ος, και πρώτος Ελληνας, πίσω από δύο Αφρικανούς, στον διεθνή ημιμαραθώνιο της Θεσσαλονίκης. Ο Μενής έδειξε ότι ξεπέρασε τα προβλήματα που είχε και είναι έτοιμος να προσφέρει πολλά στο τμήμα.

Η καταπληκτική 11χρονη, Γλυκερία Σκάρκου στον 3ο αγώνα Ιστορικής Μνήμης, που διεξήχθη στην Νέα Σμύρνη, επανέλαβε τον περσινό της θρίαμβο και πρώτευσε στον αγώνα για μαθητές δημοτικών σχολείων.

Στην ίδια διοργάνωση, ο παλαιός πρωταθλητής Ελλάδος στους παίδες στην ημιαντοχή, ο 20χρονος, Βαγγέλης Μυλωνάς, τερμάτισε 3ος στα 10.000μ. με 34’12”0. Επανέρχεται κι αυτός στην αγωνιστική δράση. Αρκεί ν’ αποφασίσει να τρέξει και στο στάδιο.