ΜΕΝΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Τελική φάση playoff 1ος αγώνας: Συναρπαστικό αγώνα στα Καμίνια για τις γυναίκες του Α.Ο.Π.Φ.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα στα Καμίνια,  η ομάδα του ΑΟΠΦ, με μια συγκλονιστική εμφάνιση, δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και ηττήθηκε με 62-61 από τον Προφήτη Ηλία.

Με μεγάλο  πάθος και πείσμα,  εγκλώβισε επιθετικά τον αντίπαλο, με την προσεκτική και προσαρμοσμένη άμυνα και με  ώριμες και εύστοχες επιθετικές προσπάθειες κατάφερε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους 12 πόντους, στο 3ο δεκάλεπτο.

Οι ελεύθερες βολές ήταν  32-8 υπέρ του Προφήτη. Στο 4ο δεκάλεπτο, η εύθραυστη διαφορά  των  4-6 πόντων, η αποβολή 2 αθλητριών, με 5 φάουλ και μια τεχνική ποινή, στοίχησαν στην ομάδα. Ο αντίπαλος πέρασε μπροστά στο σκορ, για πρώτη φορά, με 2 εύστοχες βολές, 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ενώ ο ΑΟΠΦ ήδη, δεν είχε καταφέρει να  ευστοχήσει, σε εύκολες και κρίσιμες επιθετικές προσπάθειες.

Η ομάδα σε έναν αγώνα που άξιζε να  κερδίσει και τελικά δεν τα κατάφερε,  έδωσε με την σπουδαία και φιλότιμη προσπαθειά της,   αξία στη νίκη του αντιπάλου της και  αξίζουν  οπωσδήποτε  πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες.

Μετά το 0-1 στη σειρά των αγώνων, ο ΑΟΠΦ,  υποδέχεται τον αντίπαλό του, την Κυριακή 23.4 και ώρα 17.00 στο Μπεφόν, για τον 2ο αγώνα της σειράς.

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ – ΑΟΠΦ : 62-61 (ημιχρ. 31-38)
Διαιτητές: Κονταράτος, Σίμα, Καψαρίδης
Δεκάλεπτα: 15-24, 31-38, 43-53, 62-61