ΜΕΝΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπάσκετ γυναικών: Play off ΑΟΠΦ-ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ ΒΑΡΗΣ: 55-47

Έγινε το πρώτο βήμα για την ομάδα των γυναικών, που κέρδισε σήμερα στο Μπεφόν, την ομάδα της Βάρης, στον πρώτο αγώνα των play offs και προηγείται με 1-0 στις νίκες. Σε ένα δυνατό και γρήγορο παιχνίδι, η ομάδα του ΑΟΠΦ, έλεγξε τον ρυθμό και προηγήθηκε από την αρχή στο σκορ. Με όπλο την άμυνά της, περιόρισε το σκοράρισμα των επιθετικών “ατού” των αντιπάλων, έλεγξε τα ριμπάουντ και πέτυχε εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμού. Η διαφορά στο ημίχρονο έφτασε στο +10. Στο 2ο ημίχρονο, η αντίπαλη ομάδα, στην αντεπίθεσή της, μείωσε τη διαφορά έως τους 4 πόντους αλλά η άμυνα του ΑΟΠΦ, άντεξε και στην επίθεση, με εύστοχα, μακρινά σουτ, “κλείδωσε” τη διαφορά και τη νίκη, 3 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Στο παιχνίδι παραβρέθηκε και ο Δήμαρχος Π.Φαλήρου κ.Φωστηρόπουλος, ο οποίος, συνεχάρει τα κορίτσια και πανηγύρισε την νίκη μαζί τους στο κέντρο του γηπέδου.

Επόμενος (2ος) αγώνας για την ομάδα μας, στην έδρα της Βάρης, την Κυριακή 9.4 και ώρα 16.30 όπου με νίκη ο ΑΟΠΦ εξασφαλίζει την πρόκριση στον τελικό.

Στον αγώνα του άλλου ζευγαριού, ο Προφήτης Ηλίας, επιβλήθηκε των Κυριάρχων με σκορ 81-60
ΑΟΠΦ- ΒΑΡΗ: 55-47 (ημιχ. 37-27)
Δεκάλεπτα: 15-14, 37-27, 43-37, 55-47