ΜΕΝΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκες για τις κορασίδες και τις γυναίκες του Α.Ο.Π.Φ. στο μπάσκετ

Συνεχίζει ακάθεκτη η γυναικεία ομάδα του ΑΟΠΦ, καθώς πέτυχε νέα σημαντική εκτός έδρας νίκη εναντίον των Κυριάρχων. Ο ΑΟΠΦ, ξεκινησε με ένα προβάδισμα 12 πόντων, ήδη από τα πρώτα λεπτά αλλά οι Κυρίαρχοι εκμεταλλευόμενοι κάποια κενά διαστήματα της ομάδας μας, σε επίθεση και άμυνα, κατάφεραν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τη διαφορά να κυμαίνεται έως τους 8 πόντους, έως και το 3ο δεκάλεπτο.  Στο 4ο δεκάλεπτο όμως, ο ΑΟΠΦ εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά ριμπάουντ και τα μετέτρεψε σε γρήγορους και εντυπωσιακούς αιφνιδιασμούς. Η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους,  με το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται σε 6-22. Με μια εμφάνιση με πολύ πάθος, υπομονή και ψυχραιμία, η ομάδα μας, σήμερα εξασφάλισε τη 2η θέση στη βαθμολογία, 2 αγωνιστικές πριν το τέλος της Β φάσης και με διαφορά 2 βαθμών από την 3η στη βσθμολογία Βάρη,  μετά και την ήττα της από τον Φάρο. Την επόμενη Κυριακή, στο Μπεφόν και με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Προφήτη Ηλία, ο ΑΟΠΦ, θα παλέψει για να “αγγίξει” την κορυφή … Ακολουθούνε οι αγωνες των 4 πρώτων ομάδων, με τις χιαστί διασταυρώσεις (1-4 & 2-3) που θα οδηγήσουν τους νικητές στους  αγώνες των τελικών.
ΑΟΠΦ-ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ 41-64 ((ημιχρ. 24-32)
Δεκάλεπτα:
9-18, 24-32, 35-42, 41-64
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Γανωτή)
Καρούση 2, Δρένη 2, Νικολαίδου 12(2), Σερέτη 6, Αθανασίου 8 (2), Μαυράκη 11, Αμανατίδη, Σταμάτη.
ΑΟΠΦ (Ζέρβα, Κοπάτσκοβα)
Κοτρώτσιου, Σταθάκη 9 (1), Παντελή 22(2), Κούκη, Κοτσιάφτη 4, Καρακλή, Πιτσάκη 10, Βόπη 2, Σανταμούρη 3(1), Νασιάκου 2, Μπρέλλου 12(2).
=====================
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΑΟΠΦ – 9η Αγων. Β Φάση
Νέα εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα των  κορασίδων, απέναντι στην ομάδα της Ένωσης Αμφιάλης και διατηρησε το πριβάδισμα και την πρώτη θέση, στον βαθμολογικό πίνακα του ομίλου. Η ομάδα μας, από το 1ο κιόλας ημίχρονο, έχτισε μια διαφορά (17-28 ημιχρ), την οποία διεύρυνε στο 3ο δεκάλεπτο (17-40) καθώς δεν δέχτηκε κανένα πόντο στην άμυνά της (σκορ 3ου δεκαλέπτου 0-12) και έφτασε τελικά ευκολα στη νίκη με 33-52.
Οι νεαρές μας αθλήτριες αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο για την μέχρι τώρα πορεία τους καθώς παραμένουν σοβαρές και συγκεντρωμένες ενώ σε κάθε αγώνα είναι εμφανής η βελτίωσή τους, αποτέλεσμα της προσπάθειας και της προπόνησης. Επόμενος αντίπαλος ο Φάρος Κερατσινίου.
ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ- ΑΟΠΦ  33-52 (ημιχρ. 17-28)
( ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3:15,14:13,0:12,16:12)