ΜΕΝΟΥ ΣΤΙΒΟΣ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΒΟΥ

Διακρίσεις στα τμήματα στίβου του Α.Ο.Π.Φ. το 2022

Στίβος: Χρόνια είχε ο ΑΟΠΦ να φέρει κάποια διάκριση στην Ελλάδα στον στίβο. Και επέστη η ώρα το 2022. Ο 24χρονος, τότε,  πρωταθλητής των 3.000μ. στιπλ (εμπόδια), Γιώργος Σταμούλης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα. Ο αθλητής, σε μίτινγκ στο Βέλγιο, είχε σημειώσει την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα την τελευταία δεκαπενταετία στα 3.000μ. στιπλ με 8’48”79.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο 16χρονος, Νίκος Τσώνης στο Βαλκανικό πρωτάθλημα των Κάτω των 18 ετών (παίδων). Κατετάγη 7ος στα 110μ. μ’ εμπόδια με 14”64, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Με δεδομένο ότι θα είναι και το 2023 στην ίδια κατηγορία ηλικίας, ελπίζεται και πιστεύεται πως μπορεί να διεκδικήσει μετάλλιο.

Ξανά πρωταθλητής Ελλάδος ο Γ. Σταμούλης

Για δεύτερη συνεχή χρονιά ο Σταμούλης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος ανδρών στα 3.000μ. στιπλ και έδωσε 13 βαθμούς στον ΑΟΠΦ. Η επίδοσή του ήταν 9’13’’18.

Ο Τζουλιάνο Μάνκο τερμάτισε 14οςστα 10.000μ. με 32’05’’74 και 15ος στα 5.000μ. με 15’30’’75 και πρόσφερε από έναν βαθμό σε κάθε αγώνισμα

Η δρομέας ταχύτητας, Άννα Λούζη, που πέρσι διακρίθηκε στην… σφαιροβολία, και σε αυτό το αγώνισμα πήρε μέρος, κατετάγη 14η στην κατηγορία Κ23 (δηλαδή έως και 22 ετών ή νέων γυναικών), με 10,38μ. Έτσι, έδωσε έναν βαθμό, διότι ξεπέρασε το όριο βαθμολόγησης.

Το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. κατέκτησε ο Πέτρος Κεχιόπουλος στο πανελλήνιο εφηβικό πρωτάθλημα (Κάτω των 20 ετών ή Κ20) και πρόσφερε στον όμιλο 10 βαθμούς. Σημείωσε δε, ατομικό ρεκόρ με 49’’80.

Ο ΑΟΠΦ συγκέντρωσε 21 βαθμούς (11 στους έφηβους, 10 στις νεάνιδες), έναντι… ουδενός to 2021. Η Άννα Λούζη κατετάγη 9η στην σφαιροβολία με 10,58μ., και, πέραν των 4 βαθμών, που έδωσε από το αγώνισμα αυτό, πρόσφερε άλλον 1,5 στα… 4Χ100μ. Ως μέλος της ομάδας, μαζί με τις Ελευθερία Παππά, Αγγελική Μάνθου και Αγάθη Στρατηγέλη, κατέλαβαν την 10η θέση με 51’’55 (ρεκόρ) και συνέλεξαν 6 βαθμούς.

Εναν βαθμό έδωσε ο Παναγιώτης Λαγάνης στα 100μ. Πήγε με ατομικό ρεκόρ 11’’00, στον προκριματικό σημείωσε 11’’29 και στον τελικό 11’’52, και έμεινε στην 15η θέση. Ένα πρόβλημα τραυματισμού τον ταλαιπώρησε και δεν απέδωσε όσο μπορούσε.

Οι δύο 5ες θέσεις και, γενικότερα, οι εμφανίσεις σχεδόν όλης της ομάδας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων (Κ18, ήτοι κάτω των 18 ετών), γεννούν αισιοδοξία (υπό προϋποθέσεις, φυσικά) για το μέλλον του ΑΟΠΦ. Ο απολογισμός κρίνεται θετικός και από το γεγονός ότι το 2021 δεν είχε πάρει βαθμό στο πρωτάθλημα αυτής της ηλικιακής κατηγορία, ενώ πέρσι συνέλεξε από 8 σε αγόρια και σε κορίτσια. Σύνολο, 16.

Η πανύψηλη (περί το 1,84μ.) 14χρονη (τότε) ταλαντούχος -και σωματικά και πνευματικά και ψυχικά- δισκοβόλος, Αλεξάνδρα Τσερνόβα αναδείχθηκε 5η με 36,85μ. Στον προκριματικό είχε συντρίψει το ατομικό της ρεκόρ (33,50μ.), ρίχνοντας τον δίσκο στα 37,22μ. Ο 16ετής το 2022, Τσώνης με 14’’64 ισοφάρισε το ρεκόρ του στα 110μ. μ’ εμπόδια και, με την επίδοση αυτή, τερμάτισε 5ος. Αυτοί οι δύο έδωσαν τους βαθμούς.

Γλυκόπικρη γεύση άφησε το πρωτάθλημα παμπαίδων – παγκορασίδων Α’ (Κάτω των 16 ετών ή Κ16). Ένα χάλκινο μετάλλιο, μια 4η και μια 5ηθέση και άλλες δύο προκρίσεις σε τελικούς ήταν τα σημαντικότερα επιτεύγματα των αθλητών και αθλητριών του ΑΟΠΦ στους αγώνες του 5ου ομίλου (Πειραιάς, Νοτιοδυτική Αττική, Ανατολική Στερεά, Εύβοια, Κρήτη, Χίος, Σάμος). Το μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Παπαδημητρίου (έτος γέννησης 2007) στο άλμα επί κοντώ, με ατομικό ρεκόρ, 3,30μ. κι έδωσε 6 βαθμούς. Η Τσερνόβα (2008) έμεινε 4η στην δισκοβολία, με 32,56μ., προσφέροντας 5 βαθμούς. Συνομήλικη τής Τσερνόβα είναι η Γεωργία Ζαφείρη, που τερμάτισε 5η στα 2.000μ. στιπλ, με 8’13’’86, συλλέγοντας 4 βαθμούς. Αλλοι και άλλες δεν βαθμολογήθηκαν.

Επιτυχίες υπήρξαν και στις διοργανώσεις του ανώμαλου δρόμου. Η ομάδα μας κατέκτησε την 4η θέση στο ομαδικό των 10.000μ. ανδρών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Η επιτυχία ήλθε μέσω των καλών εμφανίσεων των τριών αθλητών, που έτρεξαν. Ο Σταμούλης τερμάτισε 6ος, στους 72 αγωνισθέντας, ο Μάνκο 19ος, παρά κάποια προβλήματα που αντιμετώπισε, και ο… 47χρονος, Θοδωρής Αναγνώστου 42ος.

Η ίδια ομάδα κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος στο ομαδικό του ανώμαλου δρόμου, ενώ 2ος στον ατομικό αγώνα των 10.000μ. αναδείχθηκε ο Σταμούλης. Για να έλθει το τρόπαιο στο Φάληρο από τα Τρίκαλα, όπου διεξήχθη η διοργάνωση, βοήθησαν ο Μάνκο, που τερμάτισε 11ος, και ο βετεράνος, Θόδωρος Αναγνώστου, ο οποίος κατετάγη 14ος.

Οργάνωση ημερίδας ρίψεων με μεγάλη επιτυχία

Απόλυτη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία σημείωσε η επίσημη ημερίδα ρίψεων, που οργάνωσε και τέλεσε ο Α.Ο. Π. Φαλήρου στον Αγιο Κοσμά, για τα μικρές ηλικιακές κατηγορίες (Κ20, Κ18, Κ16, όπου Κ σημαίνει Κάτω των …), μ’ εξαίρεση την σφυροβολία, στην οποία διεξήχθη και η «ανοικτή» κατηγορία. Σημειώθηκαν καλές επιδόσεις, δεδομένου ότι αρκετά παιδιά πέτυχαν ατομικά ρεκόρ. Αλλά και η συμμετοχή ήταν ικανοποιητική, καθότι αγωνίσθηκαν 53 αθλητές και αθλήτριες από 17 συλλόγους του ΣΕΓΑΣ κι έναν αθλητών με ειδικές ανάγκες (ΑΜΕΑ). Σκοπός του τμήματος του συλλόγου είναι να καθιερωθεί ετήσιος αγώνας εις μνήμη του Γιώργου Τσακανίκα, του μοναδικού Ελληνα σφαιροβόλου με δύο συμμετοχές σε τελικούς Ολυμπιακών Αγώνων, το 1956, οπότε κατετάγη 8ος, και το 1964, όταν κατέλαβε την 11η θέση.