ΜΕΝΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρεμιέρα για τη γυναικεία ομάδα του Α.Ο.Π.Φ. στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών

Με το “αριστερό” ξεκίνησε στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών, η ομάδα μπάσκετ του Α.Ο Παλαιού Φαλήρου και γνώρισε την ήττα στην έδρα της αντιπάλου της, Αγίας Παρασκευής. Χαρακτηριστικά του αγώνα το χαμηλό σκορ και οι δυνατές άμυνες.

Σε όλη την διάρκειά του 1ου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες, βρισκόταν κοντά στο σκορ, με εναλλαγές στο προβάδισμα μεταξύ τους. Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα μας, παρουσίασε σημαντικές ολιγωρίες στην άμυνα και επιθετική δυστοκία και  βρέθηκε πίσω στο σκορ, με 6 – 7 πόντους. Στα τελευταία  λεπτά, με δυνατές και πιεστικές άμυνες, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 3 πόντους (50-47, 1.30 πριν την λήξη) αλλά λάθη και άστοχες προσπάθειες, της στέρησαν τελικά την νίκη.  Η ομάδα μας αγωνίστηκε με πάθος, κάλυψε τις αγωνιστικές απουσίες λόγω τραυματισμών και συνεχίζει το μακρύ ταξίδι του πρωταθλήματος με σύνεση, υπομονή και  αφοσίωση.

Επόμενος αντίπαλός της ομάδας, ο Ανδρογέας Ηρακλείου, για την 2η αγωνιστική που θα διεξαχθεί στις 13-10-24, ώρα 17.00, στην έδρα της, στο κλειστό γυμναστήριο Σοφία Μπεφόν

Αγ. Παρασκευή-Π. Φάληρο 53-47
Διαιτητές: Γκαραβάλλος-Κοκκόσης
Δεκάλεπτα: 17-18. 26-26, 44-37, 53-47
Αγία Παρασκευή (Κούτσης): Ακρίβου 16, Γαβαλά 4, Κατσιμάρδου 4, Καίσαρη 8, Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Καλαντζή 3(1), Σπυρίδωνος 7(1), Πολιτοπούλου 4, Τοπάλη, Αγριογιάννη 2.
ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Ζέρβα): Χελιώτη 8, Σιδηροπούλου, Κοτσιάφτη 4, Παπαμαρκάκη 15(3), Τσιλιμπάρη 8, Κοντογεώργου 9, Διαμαντοπούλου 3(1).