ΜΕΝΟΥ ΣΤΙΒΟΣ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΒΟΥ

11ος ο Γιώργος Μενής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθώνιου δρόμου

Ο Γιώργος Μενής έδωσε στον ΑΟΠΦ τους πρώτους του βαθμούς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα του… 2018. Τερμάτισε 11ος στον αγώνα του Μαραθωνίου δρόμου, που διεξήχθη στην κλασική διαδρομή, με 2 ώρες 41’16”. Στη γενική κατάταξη ανδρών κατέλαβε την 20η θέση, σε 11.825 τερματίσαντας, ενώ υπήρξαν και δρομείς που δεν έφθασαν στο Παναθηναϊκό στάδιο. Ειδικά για το πανελλήνιο πρωτάθλημα, τερμάτισαν 91 από τους δρομείς, που εκκίνησαν. Ο αγώνας διεξήχθη μεν μέσα στο 2017, αλλά υπολογίζεται για το επόμενο έτος.

ΜΕΝΗΣ

Ηταν ο πρώτος Μαραθώνιος για τον 29χρονο, Μενή. Θεωρείται βέβαιο ότι, αποκτώντας εμπειρία, θα πάει πολύ καλύτερα. Είναι χαρακτηριστικό ότι έως και το 35ο χλμ. ήταν 8ος στους Ελληνες. Μετά, όμως, υποχώρησε.

Για άλλη μία φορά εντυπωσίασε η 12χρονη, Γλυκερία Σκάρκου. Στον παράλληλο αγώνα των 1.200μ., που διεξήχθη την ημέρα του Μαραθωνίου δρόμου. αναδείχθηκε 1η στα κορίτσια και 2η στη γενική κατάταξη, ελάχιστα πίσω από ένα αγόρι.

Οι πολύ καλές εμφανίσεις των δρομέων του ΑΟΠΦ συνεχίσθηκαν και στον αγώνα ΒΙΚΟΣ street relays στον Πειραιά.

Οι Δήμητρα Βελιώτη, Μπιάνα Χατζηπαναγιώτου, Γλυκερία Σκάρκου και Ναυσικά Ζάιου νίκησαν στον αγώνα γυναικών 4×2.500μ. Ο Ευάγγελος Μυλωνάς τερμάτισε 2ος στα 10.000μ., ενώ ο στηπλίστας, Γιώργος Βλαχάκηςν, με τον 17χρονο μαθητή του, Αρη Βούρο, αναδείχθηκαν 3οι στα 2×5000μ.

Νίκη του Βασίλη Μαγγανά στην Κρήτη

ΜΑΓΓΑΝΑΣ ΒΟΛΙ ΑΛΜΑΟ… 63χρονος αθλητής του ΑΟΠΦ, Βασίλης Μαγγανάς σημείωσε άλλη μία επιτυχία. Πρώτευσε στο Κρητικό βόλι, στα 77α Αρκάδια, που διεξήχθησαν στο Ρέθυμνο, εις ανάμνηση της υπέρτατης θυσίας των Κρητικών, οι οποίοι, στις 8 Νοεμβρίου 1866 (σύμφωνα με άλλους, στις 9), προτίμησαν τον θάνατο από το να πέσουν στα χέρια των Τούρκων, που πολιορκούσαν την Ιερά Μονή Αρκαδίου. Νίκησε στην κατηγορία 50+ ετών, ρίχνοντας 13,48μ. με τη σφαίρα των 5κ. Ο Μαγγανάς είναι ο πολυνίκης του θεσμού και κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης του ιδιότυπου αγωνίσματος (φωτογραφία με τον Μαγγανά) με 17,88μ. από το 1989 με την σφαίρα των 7,26κ.

Στον ίδιο αγώνα, ο 62ετής, Νίκος Κωνσταντόπουλος κατετάγη 4ος, με 10,09μ.