ΜΕΝΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Π.Φ μέσα στο Αιγάλεω με 80-82

Νίκη που ανατρέπει τα δεδομένα στο πρωτάθλημα πέτυχε η ανδρική ομάδα του Παλαιού Φαλήρου στην 8η αγωνιστική καθώς πήρε το διπλό στο «Στ.Βενέτης» από το Αιγάλεω, επικρατώντας με 82-80, με τους γηπεδούχους να έχουν ως «μοιραίο» τον Χαϊκάλη που με το σκορ στο 80-81 πάτησε τη γραμμή στα 3”.

Με ένα σπουδαίο διπλό συνέχισε στο πρωτάθλημα της Β’ εθνικής η ομάδα μας, η οποία σε ένα… παιχνίδι «θρίλερ» πέρασε με 82-80 από την έδρα του Αιγάλεω. Με αυτόν τον τρόπο ο Α.Ο.Π.Φ. επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ενώ εξαιρετικά σημαντικό ήταν και η επιστροφή του Ανδρέα Κανονίδη στην δράση. Ο έμπειρος φόργουορντ, ο οποίος ήταν τραυματίας από την πρεμιέρα επέστρεψε και πάλι στη δράση όντας μάλιστα και αρκετά ουσιαστικός αφού σημείωσε 13 πόντους και είχε 9 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας μία εύθραυστη διαφορά και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-38. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, το Παλαιό Φάληρο χρησιμοποιώντας μία άμυνα ζώνης κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να περάσει μπροστά. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως από τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου η ομάδας μας μπόρεσε να παγιώσει τη θέση της στο ρόλο του καθοδηγητή. 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με το σκορ στο 80-81 ο coach Μάνος επέλεξε να παίξει καθαρή άμυνα κάτι που τον δικαίωσε.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ – Α.Ο. Π. ΦΑΛΗΡΟ 80-82
Διαιτητές: Γεράνιος, Φασόλης, Καλογριάς.

Τα δεκάλεπτα : 22-17, 44-38, 61-61, 80-82.

Α.Ο. Αιγάλεω (Καρακώστας): Καράβολας 5, Κούτουλας 2, Ψαρόπουλος 8 (2), Αντωνούδης, Κόκκαλης 18 (2), Χαϊκάλης 12 (2), Καρασταμάτης 5 (1), Μαλτέσιος 10, Μαράντης, Νικολιδάκης, Οικονομόπουλος 2, Παπαδολιάς 14, Κουκουνιάς 4.
Α.Ο. Παλαιό Φάληρο (Μάνος, Καμαριώτης): Σκόρδος 17 (2τρ., 7ασ., 3κλεψ. ), Δρίτσας 2, Κομποδιέτας 13 (3), Πατσαντζόπουλος 4, Μαχαίρας 4, Μπολάτογλου 3 (1), Καλλιανιώτης 9, Κανονίδης 13 (3), Οικονομόπουλος 10 (3), Μαγιτόμπε 7 (1).