ΜΕΝΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη για τον Α.Ο.Π.Φ. στο ντέρμπι με το Ληξούρι στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Γ Εθνικής

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ ο ΑΟΠΦ επικράτησε του ΝΕΟΛ στη παράταση και πήρε σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για την μάχη της ανόδου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, μετά από το +9(32-23 στο 20′) του ημιχρόνου, με +10(46-36) στο 28′ , όμως ο ΝΕΟΛ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να «ροκανίσει» την διαφορά (48-41 στο 30′) σταδιακά.

Η ομάδα της Κεφαλονιάς αγωνίστηκε χωρίς τον Θεοδωράκο στο δεύτερο μέρος και στη παράταση, όμως άντεξαν.Ο ΑΟΠΦ πήρε προβάδισμα με 59-52 στο 37′, όμως ο ΝΕΟΛ απάντησε με σερί 7-0 για να στείλει το παιχνίδι στη παράταση.

Ο Α.Ο.Π.Φ. φάνηκε πιο έτοιμος και με τρεις κρίσιμους πόντους του Σολωμού διαμόρφωσε το 66-63 στα 21” πριν την λήξη με τους γηπεδούχους να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να παίρνουν μία σπουδαία νίκη.

*Να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιάννη Σπανού.