ΜΕΝΟΥ ΣΤΙΒΟΣ ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΒΟΥ

Στίβος: Τέσσερα μετάλλια στα ηλικιακά πρωταθλήματα

Την καλύτερη εμφάνιση των αρκετών τελευταίων ετών πραγματοποίησαν οι αθλητές του ΑΟΠΦ στα πανελλήνια πρωταθλήματα των ηλικιακών κατηγοριών. Συνέλεξαν δε, τέσσερα μετάλλια (από δύο ασημένια και χάλκινα) και αρκετούς βαθμούς. Το σημαντικό δε, είναι ότι αρκετοί από αυτούς και αυτές θα είναι και του χρόνου στην ίδια κατηγορία ηλικίας.

Ο Γιώργος Σταμούλης (έτος γέννησης 1998) αναδείχθηκε 2ος στο πρωτάθλημα νέων (έως και 22 ετών) στα 3.000μ. στιπλ με 9’14”70 και πιστεύεται ότι του χρόνου, το πολύ, θα καταρρίψει το στοιχειωμένο ρεκόρ του συλλόγου, που κατέχει από το… 1972 ο Γιάννης Μαρουδάς με 9’08”8! Στα 5.000μ. κατέλαβε την 7η θέση με 15’30”57.

Στο ίδιο πρωτάθλημα, ο, μόλις 18 ετών, Σπύρος Φαλάδος αναδείχθηκε 4ος στα 110μ. μ’ εμπόδια με 15”32. Πολύ καλή επίδοση, δεδομένου ότι τα εμπόδια αυτά είναι υψηλότερα της κατηγορίας του (έφηβοι).

Με τις επιτυχίες αυτές ο ΑΟΠΦ μάζεψε 26 βαθμούς και κατετάγη 23ος. Βαθμολογήθηκαν 103 σωματεία, ενώ πήραν μέρος πολύ περισσότερα, που δεν συνέλεξαν βαθμό.

Ο Φαλάδος πρωταγωνίστησε και στο εφηβικό πρωτάθλημα. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 14”76 και πρόσφερε στον ΑΟΠΦ δέκα βαθμούς.

Έναν έδωσε η Ευφραιμία Καρύδη, καταταγείσα 14η στα 1.500μ. με 5’18”52.

Η 16χρονη, Ασημένια Μπαρούμη τερμάτισε 15η στα 800μ. με 2’29”37. Εγκατέλειψε στα 3.000μ. η Στέλλα Καψή.

Ο μόλις εννέα μηνών αθλητής, Πέτρος Κεχιόπουλος αναδείχθηκε 2ος στα 150μ. των παμπαίδων Α’ με 17”40. Η γνωστή και… μη εξαιρετέα, Γλυκερία Σκάρκου πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 1.000μ. παγκορασίδων Α’ με 3’11”75. Αμφότεροι βελτίωσαν το ρεκόρ τους. Στο ίδιο πρωτάθλημα, η ομάδα 4Χ80μ. αγοριών, με τους Ν. Τσώνη (2006), Ν. Γιακουμάτο (2005), Ε. Διαβάτη (2006) και Κεχιόπουλο (2004), κατετάγη 17οι με 39”89, βελτιώνοντας το ρεκόρ της. Έχασε δε, για 12/100 του δευτερολέπτου την 16η βαθμολογούμενη θέση. Έτρεξαν στα 80μ., χωρίς να βαθμολογηθούν, ο Νίκος Γιακουμάτος (29ος, στους 44, με 10”14), η Μάρσια Βούρτου (51η, στις 66, με ατομικό ρεκόρ 11”55) και η σωματικά κατάλληλη για πένταθλο και, αργότερα, για έπταθλο, Ελευθερία Παππά (58η με 11”72). Ο ΑΟΠΦ πήρε 11 βαθμούς στ’ αγόρια και 10ο στα κορίτσια.

Στο πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων (έως 17 χρόνων) δεν πήραμε μετάλλια. Βαθμολογήθηκε (έναν βαθμό) μόνο η Μπαρούμη (16η στα 800μ. με 2’28”61). Η Καρύδη κατετάγη 19η στα 1.500μ. με 5’18”19 και η Δήμητρα Βελλιώτη 21η στα 3.000μ. με 11”55”99.

Το αξιοπερίεργο είναι ότι η Καρύδη, με ελαφρώς καλύτερο χρόνο από ό,τι πέτυχε στο πρωτάθλημα νεανίδων (έως και 19 ετών), πήρε χειρότερη θέση. Το ίδιο και η  Μπαρούμη στα 800μ. Απόδειξη του ότι πολλά παιδιά σταματούν την προπόνηση στα 17 τους, λόγω των σχολικών υποχρεώσεων του επόμενου έτους (πανελλαδικές εξετάσεις).

Αντιθέτως, ο Φαλάδος συνδύασε επιτυχώς και προπόνηση κι εξετάσεις. Διακρίθηκε δε, και στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα, όπου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 14”70.